Asrın Direnişi Çeçenya
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Çeçenistan (Kafkasya Emirliği)

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Amr bin âs R.A.'in vefâti

YazarMesaj
Seyid-e Kerbela
Yeni Üye
Yeni Üye

Amr bin âs R.A.'in vefâti Empty
MesajKonu: Amr bin âs R.A.'in vefâti   Amr bin âs R.A.'in vefâti I_icon_minitimeSalı Ekim 07, 2008 7:56 pm

Amr bin Âs'in künyesi, ebû abdullah ve ebû muhammed'dir. Annesi, Nâbiga Selma binti Harmele'dir. Babasi Âs bin Vâil, Kureysin esrâfindandi. Amr bin Âs'in soyu, Peygamber efendimiz'in (S.A.V.) soyu ile Ka'b bin Lüeyy'de birlesir. Amr bin Âs, sâir ve cahiliye devrinde Kureys'in süvarilerindend. Kendisi, kisa boylu idi. 'Dühât-i erba'adan' Araplarin (dört dâhisindan) birisi olup, karisik ve icinden cikilmaz meseleleri cözmekte mahâretli idi. Hz. Ömer r.a., bir kimsenin aklini ve görüsünü zayif gördügü zaman: "Ben seni de Amr bin Âs'i da yaratanin bir olduguna sehâdet ederim" derdi. Hâlid bin velîd r.a. ile berâber Müslüman olmustur.

Ölüm hâlinde iken Amr bin Âs uzun bir müddet agladi. Oglu: "Ey babacigim! Rasulullâh sizi cennetle müjdelemedi mi?" deyinca:

"(Ebedî hayat icin) hazirladigimizin en faziletlisi, Allâh'dan baska hicbir ilâh olmadigina, Muhammed'in (S.A.V.) Allâh'in Resûlü olduguna sehâdet etmekdir. Kendimi su hâlimle hatirliyorum ki; hicbir kimse Resûllullah'a (S.A.V) bugz bakimindan benden daha siddetli degildi. Ona rastlayip da kendisini öldürmekten daha sevimli bir sey yoktu. Sâyet o hâlde  iken ölmüs olsaydim cehennem ehlinden olurdum. Ne zaman ki  Allâhü Teâlâ, kalbime Islam'in sevgisini koydu, Resûlullah'in (S.A.V) huzûruna vardim, kendisine:

- "Sana bî'at edebilmem icin, elinizi aciniz" dedim.
Resûlullâh'in (S.A.V) actigi sag elini tuttum. Resûl-i Ekrem:
     "Yâ Amr! Sana ne oluyor?" buyurdu. Ben:
     "Sartimi (söylemek) istiyorum", dedim. Resûlullah:
     "Neyi sart kosuyorsun?" buyurdu Ben:
     "Magfiret olunmami", dedim. Resûl-i Ekrem:
     "Islamiyetin, kendinden öncekini (cürümleri), hicretin daha evvelki hatalari, haccin daha önceki kusurlari yik(ib kaldir)digini bilmiyormusun?" buyurdu.

O vakitten sonra Resûlullah (S.A.V.)'den daha sevimli, gözümde ondan daha büyük hicbir kimse olmadi. Onu tâzim etdigim icin gözümü doldurarakbakmaya gücüm yetmezdi. Benden onu vasfetmem, mübârek vücûdlarinin seklini anlatmam istenilseydi -gözümü doldurarak bakamadigim icin, târif etmeye gücüm yetmezdi. (Râdiyallahu Teâlâ anhu).

Amr bin âs R.A.'in vefâti
1 sayfadaki 1 sayfası